Iš viso Pasaulinės kvantinės dienos kvantinėje viktorinoje dalyvavo 180 dalyvių. Kviečiame susipažinti su 2024 metų laimėtojais. Laimėtojų sąrašas: Giedrė Čičelienė (Kaunas), Tomas Babelis (Utena), Arnas Vėberis (Jurbarkas), Deimantė Juknevičiūtė (Panevėžys), Indrė Pabijonavičiūtė (Telšiai/Kaunas), Jorūnas Dobilas (Vilnius), Fausta Aušrinė Normantaitė ir Matas Joris Normantas (Klaipėda), Edita Giedraitienė (Vilnius), Nojus Šeštokas (Vilnius, Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazija, mokytoja Edita Dijokienė), Evelina Bagdonė (Kaunas), Marijus Ambrozas (Vilnius), Karolina German (Vilnius), Austėja Andriuškaitė (Šilutės r. Saugos), Simona Armalytė (Vilnius), Lina Kaminskaitė (Vilnius), Viktorija Mockutė (Kaunas), ir dar trys laimėtojai nepanoro būti viešinami.
Laimėtojų geografija: daugiausiai dalyvių salaukėme iš Vilniaus ir Kauno. Tarp aktyviausių miestų yra taip pat Utena, Panevėžys,Šiauliai, Klaipėda, Šilutė ir Ukmergė. Sulaukėme ir keleto dalyvių iš Didžiosios Britanijos.
T. Babelis - Vilniaus Jėzuitų gimnazijos alumnas, tarptautinių olimpiadų laimėtojas, École polytechnique antro kurso studentas. Jis ne tik žino Šriodingerio lygtį, bet ir apskaičiavo išspinduliuotų fotonų bangos ilgį prieš piono skilimą ir įsivertino fulereno molekulių de Broilio bangos ilgį. "Dėkoju dar kartą už smagų Pasaulinės kvantinės dienos Lietuvoje renginį, lauksiu pakartojimo kitąmet!" T. Babelis.
Deimantė Juknevičiūtė - Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos alumnė, 2024 m. surinko net 4 šimtukus Valstybiniuose brandos egzaminuose, būsima VU Fizikos fakulteto pirmakursė. Ji sėkmingai pritaikė Heizenbergo neapibrėžtumo principą, žinojo apie O. Šterno ir V. Gerlacho atliktą eksperimentą, bet taip pat puikiai įsivertino kokia jėga Saulės spinduliąuotė veiktų kosminės stoties saulės paneles. "Ačiū už įdomią Pasaulinės kvantinės dienos viktoriną! Visada įdomu pagilinti žinias ir daugiau sužinoti apie fiziką." D. Juknevičiūtė.
Arnas Vėberis (Jurbarkas) - "Ką tik baigiau Informacinių sistemų analitikos kursus, su fizika nieko bendro akademine ar darbine prasme neturiu. Tiesiog minimaliai domiuosi, žiūriu reels'us:). Dalyvavau ⚛️ Pasaulinei kvantinei dienai paminėti skirtoje viktorinoje smalsumo vedamas, nes smagu!" Arnas žino kokiai užduočiai atlikti skirtas Šoro algoritmas ir ką teigia kvantinės mechanikos „daugelio pasaulių interpretacija“, taip pat jis parašė kuom svarbus yra Europos Sąjungos kvantinis paktas ir žino ką leido nustatyti O. Šterno ir V. Gerlacho 1922 m. atliktas eksperimentas.
Indrė Pabijonavičiūtė (Telšiai/Kaunas) - "Nebesu moksleivė, bet noriu perduoti linkėjimus Telšių Žemaitės gimnazijos fizikos mokytojai Linai Mušinskienei ir Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos direktoriui Eligijui Stoniui (buvęs mano fizikos mokytojas)! Dalyvauti ⚛️ Pasaulinei kvantinei dienai paminėti skirtoje viktorinoje mane pakvietė kolegos." Indrė žino kokį dydį formulėje E=mc^2 žymi c ir kokį kvantinės mechanikos reiškinį Einšteinas savo laiku pavadino „baisiu veikimu per atstumą“ ir net kaip paukščiai išnaudoja kvantinę mechaniką
Jorūnas Dobilas - Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto magistrantas, Fizinių ir technologijos mokslų centro darbuotojas. Už aukštus studijų ir mokslo rezultatus, puikiai apgintą baigiamąjį fizikos bakalauro darbą įvertintas Cum laude diplomu."Ačiū už įdomių uždavinių rinkinį Pasaulinei kvantinei dienai skirtoje viktorinoje!" - Jorūnas Dobilas. Jorūnas taikydamas Vyno poslinkio dėsnį įvertino žvaigždės paviršiaus temperatūrą ir nustatė kampą tarp lūžusių pluoštelių pagal Fizikos Nobelio premijos laureato Šalo (C. G. Shull) atliktą eksperimentą. Priminsime, kad Šalas praeito amžiaus septintojo dešimtmečio pabaigoje pastebėjo siauro nepoliarizuotų (t.y. bet kokios sukinio orientacijos) neutronų pluoštelio dvigubą lūžį ties vienalyčio magnetinio lauko riba. Bravo!
Sesė ir brolis - Fausta Aušrinė Normantaitė ir Matas Joris Normantas - iš Klaipėdos. Jiems mokykloje sekasi viskas nuo muzikos iki tiksliųjų mokslų! Matas šiemet užėmė 1 vietą Klaipėdos miesto 8 klasių mokinių jaunųjų fizikų olimpiadoje ir 1 vietą Lietuvos mokinių astronomijos olimpiadoje! Bravo! "Mokytoja mums pasiūlė sudalyvauti ⚛️Pasaulinės kvantinės dienos šventėje". Matas ir Fausta teisingai pasirinko, kuri iš išvardintų subatominių dalelių nėra elementarioji, jie puikiai interpretavo ką norėjo pasakyti Einšteinas sakydamas „Dievas nežaidžia kauliukais su visata“, jie žino kuri lygtis vadinama E. Šriodingerio vardu. Bravo!
Edita Giedraitienė (Vilnius) - "Domiuosi kvantine fizika. Apie Pasaulinei kvantinei dienai paminėti skirtą viktoriną sužinojau iš TV laidos - Labas rytas, Lietuva!" Edita išvardino šiuolaikinius lietuvių kilmės mokslininkus dirbančius kvantinės fizikos srityje; taip pat ji atrinko elementariųjų dalelių porą (dalelę ir jos antidalelę), paminėjo Peterio Higgso nuveiktus darbus. Edita žino koks yra kvantinės fizikos santykis su klasikine fizika. Bravo!
Giedrė Čičelienė (Kaunas) - "Mokykloje visi galvojo, kad esu humanitarė, kelias nusuko į tiksliuosius mokslus- inžineriją, o vėjai nubloškė į visai netikėtus vandenis. Visa šeima pažiūrėjome LRT "Labas rytas, Lietuva!" laidą ir solidarizuodamiesi sudalyvavome kvantinėje viktorinoje. Esame visiški humanitarai ir nuoširdžiausiai sveikiname tiksliukus fizikus su Pasauline kvantinės fizikos diena!” Giedrė žino kvantinės fizikos santykį su klasikine fizika, įvardino specialiosios reliatyvumo teorijos kūrėją susijusį su Lietuva, ji taip pat žino kaip paukščiai išnaudoja kvantinę fiziką ir kokios medžiagos pasižymi superlaidumu! Tiesiog oho!
Pasaulinei kvantinei dienai paminėti skirti žaidimai finišavo Didžiuoju Saulėtekio kvantiniu protmūšiu. Jame rungėsi 10 komandų ne tik iš FTMC, bet ir iš Vilniaus universiteto bei Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos, iš viso apie 60 dalyvių. Laimėtojų komandos: 1 vieta „Proto gūzai“; 2 vieta „Komanda“ir 3 vieta „Spinas“.
Komandai Proto Gūzai protmūšio metu labiausiai patiko klausimas apie Frenko Herberto mokslinės fantastikos romane Kopa aprašytą Holtzmano efektą ir jo pritaikymą kuriant asmeninius gynybinius skydus. Knygoje skydai išnaudoję šį efektą greitai judančius objektus sustabdo, o lėtai judantiems objektams leidžia pro juos prasiskverbti.